Dobříš

Dobříš. Město, které je pevně spjato s českou uměleckou scénou. Dobříšský zámek sloužil několik desítek let jako sídlo spisovatelů a dalších umělců, kteří zde díky Literárnímu fondu nacházeli zázemí a prostor pro tvorbu.


A hned za zámeckou zdí, v Jedlovém hájku nedaleko aleje v Lipkách, stojí Poesiomat. Posluchači poetické roury na Dobříši se mohou těšit například na písňové texty Josefa Kainara, který na dobříšském zámku složil pro Flamengo Vladimíra Mišíka texty k legendárnímu albu Kuře v hodinkách, vyprávění a pohádky Václava Čtvrtka, jenž při procházkách po zdejším anglickém parku vymyslel postavičky Rumcajse, vodníka Česílka či Křemílka s Vochomůrkou, povídání významné klavíristky Zuzany Růžičkové o dětství na Dobříši, ale také řadu dobříšských autorů: Edvarda Valenty, Aloise Rysa, Ladislava malého, Jana Beneše či Sylvy Stambergové. Nebo básně a historky Egona Bondyho, kterého spolu s Honzou Krejcarovou zatkla na Dobříši SNB při jeho zběsilé životní “sezóny v pekle”.


Na realizaci nahrávek se podílely děti ze ZUŠ Dobříš a svůj hlas Poesiomatu propůjčili herci z Podbrdského národního divadla. Patronem Poesiomatu se stal Miloň Čepelka z Divadla Járy Cimrmana, který na Dobříšsku strávil několik let jako učitel.