Praktické informace
Poesiomat se rozmluví a rozezpívá poté, co zatočíte (ideálně čtyřikrát až pětkrát) klikou. Tlačítkem poté vyberete skladbu podle svého přání. Na jedno natočení zvládne Poesiomat hravě celou báseň. V případě písniček a pohádek je dobré v průběhu přehrávání lehce a plynule dvakrát třikrát zatočit, abyste měli jistotu, že se skladba přehraje celá.
O jičínském Poesiomatu
Jičínský Poesiomat vznikl díky Nadačnímu fondu Jičín - město pohádky a s podporou města Jičín. Dramaturgie Poesiomatu vyzdvihuje pohádkový odkaz města, čímž odkazuje na oblíbený festival Jičín - město pohádky, ale také připomíná kulturní, historický a přírodní význam města.
O Jičíně psal lyrické básně Jaroslav Seifert, při svých poutích se na Jičínsko rád vracel Karel Hynek Mácha, své jméno se městem spojili i Jaroslav Durych a Josef Váchal, básníci Josef Hiršal a Irma Geisslová. V nedalekém valdickém vězení napsal undergroundový básník Ivan Martin Jirous své slavné Labutí písně, město Jičín měl v rodném listu i jeden z nejslavnějších rakouských spisovatelů Karl Kraus a díky jičínskému rodákovi Vladislavu Šírovi vznikl i první český Atlas ptáků.
Přejeme Vám příjemný poslech!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Albrecht z Valdštejna
V Čechách vybudoval stát ve státě. Jičín se měl stát jeho centrem. Albrecht z Valdštejna, nejvýznamnější český vojevůdce a nejbohatší šlechtic z období třicetileté války, měl s Jičínem velké plány. Město se mělo stát kulturním a náboženským centrem jeho Fýdlantského vévodství. Z ambiciózních plánů stihl (mimo jiných staveb) uskutečnit alespoň vybudování Kartouzského kláštera ve Valdicích, Valdštejnské lodžie a vysazení unikátní lipové aleje spojující reprezentativní letohrádek s městem.
Nahrávka vznikla díky animovanému seriálu Dějiny udatného českého národa režiséra Pavla Koutského.
2. O loupežníku Rumcajsovi
Jičín a les Řáholec zná díky pohádce o loupežníku Rumcajsovi, Mance a Cipískovi téměř v České republice každé dítě. V Jičíně má pohádková postava spisovatele a ilustrátora Václava Čtvrtka (1911-1976) stále svou ševcovnu.
3. Jaroslav Durych - Valdice
Rekviem je název sbírky tří povídek významného českého katolického spisovatele Jaroslava Durycha (1886-1962). Časově se odehrávají v období třicetileté války po smrti Albrechta z Valdštejna. Povídka Valdice pojednává o švédském generálovi Banérovi, který přijede do valdického kláštera, kde je pohřben Valdštejn, aby z jeho ostatků (jako akt pomsty) ukradl ruku a lebku slavného generalissima.
4. Ivan Martin Jirous
Jeden z nejhlasitějších odpůrců komunistického režimu, vůdčí duch českého undergroundu, rebel. A zároveň jeden z nejosobitějších českých básníků 20. století. Ivan Martin Jirous neboli Magor (1944-2011) strávil v okolí Jičína přes čtyři roky. Nedobrovolně. Režim ho "ubytoval" ve valdickém vězení, kde napsal své vrcholné básnické dílo: Magorovy labutí písně. V záznamu čtení z Valdštejnské lodžie přednáší Magorovo dílo básník Jáchym Topol.
5. Prachovské skály
Perla Českého ráje. Unikátní skalní útvary leží od Jičína co by kamenem dohodil. Na výlet se do Prachovských skal vydávají lidé z různých koutů republiky. Třeba i z Prahy, stejně jako Ivan Mládek v dnes již zlidovělé písničce o "horolezcích a horlezčatech".
6. Jaroslav Seifert
„Do Jičína jel jsem poprvé se svou dívkou. Už od Kopidlna počal se jí zmocňovat lehoučký neklid. U okénka vlaku mě upozorňovala horlivě na kopce za Jičínem. Byly v dálce, šedivé jako hrsti máku. To je Kumburk, Bradlec, Tábor. A ten nízký vlevo, to už je Veliš. Posléze se objeví roztomilý Zebín s kapličkou, ale to už jsme téměř v Jičíně. Poprvé jsem její nedočkavé nadšení nechápal, ale při první návštěvě jsem se do Jičína zamiloval…“ napsal Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Do Jičína se vrátil i v básnické sbírce Samá láska v baladě O lásce, vraždě a šibenici, která vypráví příběh jičínského krejčího, který kvůli milence zavraždil svou ženu a čekala ho za to poprava.
7. Karel Hynek Mácha - Valdice
Nejvýznamnější český romantický básník miloval dlouhé výlety do české přírody. Fascinovaly ho především hory, hrady a divoké lesy. Oblast dnešního Českého ráje tak byla jednou z nejoblíbenějších cílů jeho výprav. Do okolí Jičína zasadil i děj své (bohužel nikdy nedokončené) povídky Valdice.
8. Jičín a okolí
Jak vypadal život v Jičíně a kam se chodila bavit jičínská mládež ve druhé polovině 19. století? Odpověď dá úryvek z knihy Do Kartouz českého duchovního, novináře a spisovatele Petra Kopala.
9. Irma Geisslová
Česká básnířka, prozaička autorka povídek pro děti i dospělé. To byla Irma Geisslová (1855-1914), rodačka z Budapešti, která však velkou část života spojila právě s Jičínem.
10. Atlas ptáků
Vůbec první český atlas ptáků vznikl z pera českého lékaře, spisovatele a ornitologa, jičínského rodáka Vladislava Šíra (1830-1889).
11. Horo, horo, vysoká jsi
Známá česká lidová píseň, kterou zpívaly generace našich babiček i prababiček má původ na jičínsku. Podle legendy ji složil voják čekající v cele smrti poté, co kvůli nešťastné lásce zavraždil svou milou, za což dostal oprátku.
12. Metráček
V lednu roku 2022 zemřel v Brandýse nad Labem jičínský rodák, český spisovatel, filmový dramaturg a autor knížek pro děti a mládež Stanislav Rudolf. Hrdinkou jeho nejznámějšího díla Metráček je Jitka - korpulentní dospívající dívka, která díky své postavě nakonec prorazí (nejdříve při vybíjené, poté jako úspěšná koulařka) ve světě sportu a získá tolik potřebnou sebedůvěru.
13. Karl Kraus
Jeden z nejvýznamnějších autorů rakouské literatury. Jičínský rodák Karl Kraus (1874-1936) obdivoval Karla Čapka, k Čechám a české kultuře měl belmi kladný vztah (ačkoliv se česky nikdy nenaučil). Byl významným novinářem a esejistou a za svou literární tvorbu byl dokonce třikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu.
14. Starý Hadry
Nejdříve Starý Hrady, pak Starý Hadry, St. Hadry a nakonec Chinaski. Jedna z nejoblíbenějších českých kapel současnosti vznikla v Jičíně, když se spolužáci a kamarádi Michal Novotný (podle přezdívky Malátný) a Pavel Grohman rozhodli v roce 1987 založit kapelu. Během následujících let vyhráli České slavíka a několikrát také hudební cenu Anděl. Kapela je držitelem několika zlatých i platinových desek. Tragickým se pro uskupení stalo datum 25. července 2008, kdy jeden ze dvou zakladatelů kapely Pavel Grohman zemřel po střetu na motorce s protijedoucím autem.
15. Josef Hiršal
Vynikající český básník a překladatel Josef Hiršal (1820-2003) se narodil v Chomutičkách nedaleko Jičína. Svůj život spojil profesně i osobně s Bohumilou Grögerovou, se kterou získali v roce 1986 cenu Toma Stopparda za dílo Let let. Uspěl také jako prozaik, když za vzpomínkovou knihu Píseň mládí obdržel Hiršal v roce 1992 cenu Jaroslava Seiferta.
16. Povídá šmudle ťululum
Pro českých underground byl Ivan Martin Jirous (1944-2011) vůdčí osobností, pro komunistický režim úhlavním nepřítelem. Značnou část dětství svých dcer Františky a Marty proto "Magor" musel strávit po komunistických kriminálech. Z vězení však svým dcerám psal nádherné básně a pohádky, později vydané pod názvem Magor dětem.
17. Bohuslav Balbín
Významný český literát, historik, pedagog a vlastenec Bohuslav Balbín (1621-1688) se narodil v Hradci Králové a při křtu ho měl držet v rukou sám Albrecht z Valdštejna. Během mládí začal bystrý jezuita projevovat nezvyklý zájem o českou kulturu historii a jazyk, za což byl jezuitským řádem "odměněn " zákazem vyučování a přesunem do Jičína. Zde měl klid na práci a studium českých reálií, díky čemuž později na pobyt v Jičíně vzpomínal jako na nejkrásnější období svého života.
18. Josef Váchal
Grafik, ilustrátor, sochař, řezbář, ale i prozaik a básník. Rozsáhlé dílo Josefa Váchala (1884-1869) zůstávalo dlouho mimo pozornost české veřejnosti. Mimořádně osobitý autor byl kvůli tomu nucen dožít v nuzných ve Studeňanech na Jičínsku, kde měla jeho družka Anna Macková statek. Po jeho znárodnění byl pak pár nucen žít v bídě v hospodářských prostorách a závislý na občasné dary přátel a mecenášů. Tvorba Josefa Váchala začala být plně doceňována až více než dvě desítky let po jeho smrti po Sametové revoluci.
19. Vodník Česílko
Václav Čtvrtek (1911-1976) se sice narodil a svůj život prožil zejména v Praze, na malebné Jičínsko (které znal z dětství díky návštěvám dědečka) se pak Čtvrtek vracel především ve svých pohádkách. Švec Rumcajs měl v Jičíně svou ševcovnu, chalupník Šejtroček se zde stane formanem a vodník Česílko zase spravuje jičínské rybníky.
20. Zebín
Je to jen zvláštní kopec nebo přímo kouzelný vrch? Jaký je původ Zebína, nevšedního vršku nedaleko Jičína? Odpověď mohou dát dva lidové příběhy z knihy jičínských pověstí Čertova kuchyně.