Praktické informace
Poesiomat se rozmluví a rozezpívá poté, co alespoň čtyřikrát zatočíte klikou. Tlačítkem poté vyberete skladbu podle svého přání. Na jedno natočení zvládne Poesiomat hravě celou báseň. V případě písniček (či u výběru z díla Rudolfa Hrušínského) je dobré v průběhu přehrávání lehce a plynule dvakrát třikrát zatočit a dobít tak Poesiomatu energii, abyste měli jistotu, že se skladba přehraje celá. Příjemný poslech!
Seznam skladeb
1. Rudolf Hrušínský - výběr filmových rolí
Legenda českého divadla i filmu. Herec s nezaměnitelným projevem. Rudolf Hrušínský byl ke hraní předurčený, narodil se totiž do významného hereckého rodu Červíčků a Budínských. Za svůj život ztvárnil desítky filmových, divadelních i rozhlasových rolí, za která získal nejvýznamnější československá ocenění. Svůj domov našel Rudolf Hrušínský v Nuslích, což připomíná i pamětní deska na jeho rodinné domě v ulici Pod vilami č.p. 26.
Sestřih z filmů: Rozmarné léto, Slavnosti sněženek, Vesničko má, středisková, Spalovač mrtvol
2. Proč se Nuselskému údolí říká Jamrtál?
Pro Nuselské údolí zlidovělo označení Jamrtál. Odkud se tento název vzal a jaký má původ?
Text namluvila Karolina Petrželková
3. Příběh legendárního zápasníka Josefa Šmejkala z Nuslí
Legenda rovna Gustava Frištenského. Josef Šmejkal byl synem nuselského hospodského, který na otcovo podnikání v Nuslích později sám navázal. Mezitím se však stihl stát zápasnickým mistrem Evropy a vicemistrem světa. Věhlas si získal na téměř všech světových kontinentech a zejména pan v Severní Americe, kde si vysloužil přezdívku Big Joe.
Text namluvil Max Záruba
4. Tři sestry - Nuselský Horky
“Domovnice v šedé kápi večer hlídá dvorky, takhle lidi v Praze trápí jen nuselský Horky, přesto je má každý rád, přípotoční nížiny, lepší než se stěhovat na sídliště Lužiny.” Atmosféru nuselských pavlačových domů z konce 80. a začátku 90.let připomíná i syrová skladba z vůbec prvního alba skupiny známé punkové skupiny Tři sestry.
5. Jaroslav Hašek - Švejk
Jaroslav Hašek byl v pražských hospodách, pivnicích a putykách prakticky doma. Výjimkou nebyla ani nuselská restaurace U Bansethů, odkud se vracel opilý Švejk v jedné ze svých historek a která funguje dodnes.
Text namluvil Jan Werich
6. David Vávra - verše z Prahy 4
Dlouholetý rezident Prahy 4, herec a architekt David Vávra vydal ke své výstavě 5x4 z Prahy 4 v roce 2009 i soubor veršů, které hravým způsobem vystihují architektonicky zajímavé stavby městské části Praha 4.
Básně namluvil David Vávra
7. Tomáš Holý
Nejvýraznější a nejoblíbenější dětský herec 20. století strávil většinu svého života v pražských Nuslích, kde má i svou pamětní desku. Tomáš Holý ukončil svou hereckou kariéru už ve 13 letech, předtím ho však mezinárodní porota filmových odborníků z Cannes stačila označit za jeden z největších dětských filmových talentů světové kinematografie. Tomáš Holý bohužel zemřel při autonehodě v pouhých 22 letech.
Ukázka z televizní scénky Rok dítěte, sestřih z filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku a Pod jezevčí skálou
8. Green Scum - Nuselskej punk
Hospoda, underground, Nusle. Osobitý styl autora pod pseudonymem Green Scum podtrhuje atmosféru života v převážně dělnických Nuslích. Nuselskej punk je souborem povídek plných hrabalovské poetiky a svérázných postaviček potulujících se po nuselských ulicích a putykách.
Text namluvil Pavel Skála
9. Jiří Šlupka Svěrák - Vzpomínka (Jiřímu Schelingerovi)
Skladatel, textař, pianista, pedagog. A především osobní přítel Jiřího Schelingera. Jiří Šlupka Svěrák osobně napsal a namluvil Vzpomínku, báseň na svého dobrého kamaráda.
Báseň namluvil Jiří Šlupka Svěrák
10. Jiří Schelinger - Holubí dům
Nuselský rezident, rocker a zpěvák s výjimečným hlasem. Jiří Schelinger založil svou první kapelu na základní škole v Nuslích, během následujících let se nesmazatelně zapsal do historie českého rocku i populární muziky. Jeho život vyhasl za dosud neujasněných okolností v roce 1981 ve vodách Dunaje v Bratislavě.
11. Bohumil Hrabal - Delirantní video
Nusle neušly ani pábení Bohumila Hrabala. Výrazný prvek pražské části - Nuselský most - je, jak říká i sám Hrabal, místem, kde vzniká mnoho anekdot.
Text namluvil Petr Besta
12. Karel Poláček - Muži v offsidu
“Oslovujeme, voláme - Nusle jedou!” Rozverný pan Šefelín ze známé knihy Karla Poláčka rozveseluje cestující tramvaje při cestě do - koho čeho? Nuslí!
Text namluvili Petr Besta a Pavel Skála
13. Divadlo na Jezerce - vysílá studio Jezerka
Vysílá studio Jezerka. Pořad Československé televize přinášel za normalizace rozhovory s umělci i běžnými lidmi. Své místo našel ve studio Jezerka, dnešním Divadle Na Jezerce.
14. Michal Šanda - Hemingwayův býk
Nuselský most je motivem mnoha literárních děl. Jedním z nich je i kniha povídek Hemingwayův býk nominovaná na cenu Magnesia Litera. Michal Šanda zde svérázným humorem spojuje dva motivy typické pro Nusle - Nuselský most a prostředí čtvrté cenové.
Text namluvil Michal Šanda
15. Ladislav Zedník - Odstřižky
Ladislav Zedník, básník a pedagog žijící v Nuslích. Za svou poezii byl dvakrát nominován na cenu Magnesia Litera. Prostředí Vyšehradu a Podskalí promítl v prostoru i čase zejména ve své druhé básnické sbírce Neosvitly.
Báseň namluvil Pavel Skála
16. Waldemar Matuška - Kde je sládek, tam je mládek
Dnes již lidová píseň Kde je sládek, tam je mládek poprvé zazněla ve hře Fidlovačka od Františka Škroupa a Josefa Kajetána Tyla. Fidlovačka byla přitom každoroční krejčovská slavnost, která se odehrávala po Velikonocích v Nuselském údolí okolo Botiče. Písnička Kde je sládek, tam je mládek vznikla v Nuselském pivovaru a zpívá ji sbor sládků, přicházející na pouť právě z místního pivovaru.
17. Roman Erben - Klobouk, píšťalka a cop na míru
Básník, esejista, fotograf, výtvarník a typograf. Rozsah díla umělce žijícího v Nuslích je ohromná. Svá durrealistická díla vystavoval po celém světě. Za minulého režimu byl však Roman Erben zakázán a proto přinucen emigrovat do Německa.
Báseň namluvila Barbora Gréeová
18. Jindřich Hořejší - Úraz na ulici
Nuselský rodák, významný překladatel do francouzštiny a španělštiny, proletářský básník. Roku 1905 se pěšky vydal do Paříže, kde prožil část života stýkal se s českou bohémou. Na prestižní francouzské Sorbonně vystudoval filozofii, francouzsý jazyk a literaturu. Před první světovou válkou zničil všechna svá díla, po válce byl členem umělecké skupiny Devětsil. Zemřel roku 1941 v Praze.
Báseň namluvil Petr Besta
19. Vladimír Binar - Letní den
Významný český básník, prozaista, překladatel a literární vědec Vladimír Binar se narodil roku 1941 ve Velkém Meziříčí, avšak značnou část života prožil v Nuslích. V roce 2012 se stal laureátem dvou literárních cen: Ceny Česká kniha a Ceny Jaroslava Seiferta. Zemřel roku 2016 v Praze.
Báseň namluvila Barbora Gréeová
20. Šumění Botiče
Věděli jste, že říčka protékající Nuslemi je "vodou hučící po lučinách", o které se zpívá v české státní hymně? Píseň Kde domov můj zpívá malá holčička za doprovodu slepého houslisty v divadelní hře Fidlovačka, která je zasazena do prostředí Nuselského údolí.
Terénní záznam Botiče od michelské plynárny po Folimanku nahrál Martin Šeda
Nuselský Poesiomat vznikl za podpory Městské části Praha 4.