Praha 4 - Nusle

Praktické informace

Poesiomat se rozmluví a rozezpívá poté, co alespoň čtyřikrát zatočíte klikou. Tlačítkem poté vyberete skladbu podle svého přání. Na jedno natočení zvládne Poesiomat hravě celou báseň. V případě písniček (či u výběru z díla Rudolfa Hrušínského) je dobré v průběhu přehrávání lehce a plynule dvakrát třikrát zatočit a dobít tak Poesiomatu energii, abyste měli jistotu, že se skladba přehraje celá. Příjemný poslech!

Seznam skladeb

1. Rudolf Hrušínský - výběr filmových rolí

Legenda českého divadla i filmu. Herec s nezaměnitelným projevem. Rudolf Hrušínský byl ke hraní předurčený, narodil se totiž do významného hereckého rodu Červíčků a Budínských. Za svůj život ztvárnil desítky filmových, divadelních i rozhlasových rolí, za která získal nejvýznamnější československá ocenění. Svůj domov našel Rudolf Hrušínský v Nuslích,  což připomíná i pamětní deska na jeho rodinné domě v ulici Pod vilami č.p. 26.

Sestřih z filmů: Rozmarné léto, Slavnosti sněženek, Vesničko má, středisková, Spalovač mrtvol

2. Proč se Nuselskému údolí říká Jamrtál?

Pro Nuselské údolí zlidovělo označení Jamrtál. Odkud se tento název vzal a jaký má původ?

Text namluvila Karolina Petrželková

3. Příběh legendárního zápasníka Josefa Šmejkala z Nuslí

Legenda rovna Gustava Frištenského. Josef Šmejkal byl synem nuselského hospodského, který na otcovo podnikání v Nuslích později sám navázal. Mezitím se však stihl stát zápasnickým mistrem Evropy a vicemistrem světa. Věhlas si získal na téměř všech světových kontinentech a zejména pan v Severní Americe, kde si vysloužil přezdívku Big Joe.


Text namluvil Max Záruba


4. Tři sestry - Nuselský Horky

 “Domovnice v šedé kápi večer hlídá dvorky, takhle lidi v Praze trápí jen nuselský Horky, přesto je má každý rád, přípotoční nížiny, lepší než se stěhovat na sídliště Lužiny.” Atmosféru nuselských pavlačových domů z konce 80. a začátku 90.let připomíná i syrová skladba z vůbec prvního alba skupiny známé punkové skupiny Tři sestry.


5. Jaroslav Hašek - Švejk

Jaroslav Hašek byl v pražských hospodách, pivnicích a putykách prakticky doma. Výjimkou nebyla ani nuselská restaurace U Bansethů, odkud se vracel opilý Švejk v jedné ze svých historek a která funguje dodnes.

Text namluvil Jan Werich

6. David Vávra - verše z Prahy 4

Dlouholetý rezident Prahy 4, herec a architekt David Vávra vydal ke své výstavě 5x4 z Prahy 4 v roce 2009 i soubor veršů, které hravým způsobem vystihují architektonicky zajímavé stavby městské části Praha 4.

Básně namluvil David Vávra

7. Tomáš Holý

Nejvýraznější a nejoblíbenější dětský herec 20. století strávil většinu svého života v pražských Nuslích, kde má i svou pamětní desku. Tomáš Holý ukončil svou hereckou kariéru už ve 13 letech, předtím ho však mezinárodní porota filmových odborníků z Cannes stačila označit za jeden z největších dětských filmových talentů světové kinematografie. Tomáš Holý bohužel zemřel při autonehodě v pouhých 22 letech.

Ukázka z televizní scénky Rok dítěte, sestřih z filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku a Pod jezevčí skálou

8. Green Scum - Nuselskej punk

Hospoda, underground, Nusle. Osobitý styl autora pod pseudonymem Green Scum podtrhuje atmosféru života v převážně dělnických Nuslích. Nuselskej punk je souborem povídek plných hrabalovské poetiky a svérázných postaviček potulujících se po nuselských ulicích a putykách.

Text namluvil Pavel Skála

9. Jiří Šlupka Svěrák - Vzpomínka (Jiřímu Schelingerovi)

Skladatel, textař, pianista, pedagog. A především osobní přítel Jiřího Schelingera. Jiří Šlupka Svěrák osobně napsal a namluvil Vzpomínku, báseň na svého dobrého kamaráda.


Báseň namluvil Jiří Šlupka Svěrák


10. Jiří Schelinger - Holubí dům

Nuselský rezident, rocker a zpěvák s výjimečným hlasem. Jiří Schelinger založil svou první kapelu na základní škole v Nuslích, během následujících let se nesmazatelně zapsal do historie českého rocku i populární muziky. Jeho život vyhasl za dosud neujasněných okolností v roce 1981 ve vodách Dunaje v Bratislavě.

11. Bohumil Hrabal - Delirantní video

Nusle neušly ani pábení Bohumila Hrabala. Výrazný prvek pražské části - Nuselský most - je, jak říká i sám Hrabal, místem, kde vzniká mnoho anekdot.

Text namluvil Petr Besta

12. Karel Poláček - Muži v offsidu

“Oslovujeme, voláme - Nusle jedou!” Rozverný pan Šefelín ze známé knihy Karla Poláčka rozveseluje cestující tramvaje při cestě do - koho čeho? Nuslí!


Text namluvili Petr Besta a Pavel Skála


13. Divadlo na Jezerce - vysílá studio Jezerka

Vysílá studio Jezerka. Pořad Československé televize přinášel za normalizace rozhovory s umělci i běžnými lidmi. Své místo našel ve studio Jezerka, dnešním Divadle Na Jezerce.

14. Michal Šanda - Hemingwayův býk

Nuselský most je motivem mnoha literárních děl. Jedním z nich je i kniha povídek Hemingwayův býk nominovaná na cenu Magnesia Litera. Michal Šanda zde svérázným humorem spojuje dva motivy typické pro Nusle - Nuselský most a prostředí čtvrté cenové.

Text namluvil Michal Šanda

15. Ladislav Zedník - Odstřižky

Ladislav Zedník, básník a pedagog žijící v Nuslích. Za svou poezii byl dvakrát nominován na cenu Magnesia Litera. Prostředí Vyšehradu a Podskalí promítl v prostoru i čase zejména ve své druhé básnické sbírce Neosvitly.

Báseň namluvil Pavel Skála

16. Waldemar Matuška - Kde je sládek, tam je mládek

Dnes již lidová píseň Kde je sládek, tam je mládek poprvé zazněla ve hře Fidlovačka od Františka Škroupa a Josefa Kajetána Tyla. Fidlovačka byla přitom každoroční krejčovská slavnost, která se odehrávala po Velikonocích v Nuselském údolí okolo Botiče. Písnička Kde je sládek, tam je mládek vznikla v Nuselském pivovaru a zpívá ji sbor sládků, přicházející na pouť právě z místního pivovaru.

17. Roman Erben - Klobouk, píšťalka a cop na míru

Básník, esejista, fotograf, výtvarník a typograf. Rozsah díla umělce žijícího v Nuslích je ohromná. Svá durrealistická díla vystavoval po celém světě. Za minulého režimu byl však Roman Erben zakázán a proto přinucen emigrovat do Německa.

Báseň namluvila Barbora Gréeová

18. Jindřich Hořejší - Úraz na ulici

Nuselský rodák, významný překladatel do francouzštiny a španělštiny, proletářský básník. Roku 1905 se pěšky vydal do Paříže, kde prožil část života stýkal se s českou bohémou. Na prestižní francouzské Sorbonně vystudoval filozofii, francouzsý jazyk a literaturu. Před první světovou válkou zničil všechna svá díla, po válce byl členem umělecké skupiny Devětsil. Zemřel roku 1941 v Praze.

Báseň namluvil Petr Besta

19. Vladimír Binar - Letní den

Významný český básník, prozaista, překladatel a literární vědec Vladimír Binar se narodil roku 1941 ve Velkém Meziříčí, avšak značnou část života prožil v Nuslích. V roce 2012 se stal laureátem dvou literárních cen: Ceny Česká kniha a Ceny Jaroslava Seiferta. Zemřel roku 2016 v Praze.

Báseň namluvila Barbora Gréeová

20. Šumění Botiče

Věděli jste, že říčka protékající Nuslemi je "vodou hučící po lučinách", o které se zpívá v české státní hymně? Píseň Kde domov můj zpívá malá holčička za doprovodu slepého houslisty v divadelní hře Fidlovačka, která je zasazena do prostředí Nuselského údolí.

Terénní záznam Botiče od michelské plynárny po Folimanku nahrál Martin Šeda


Nuselský Poesiomat vznikl za podpory Městské části Praha 4.

Města: Ondřej Kobza
místo: Náměstí Bratří Synků