Hradec Králové

Praktické informace

Poesiomat se rozmluví a rozezpívá poté, co zatočíte (ideálně čtyřikrát až pětkrát) klikou. Tlačítkem poté vyberete skladbu podle svého přání. Na jedno natočení zvládne Poesiomat hravě celou báseň. V případě písniček (či básně Velký rynk, která je delší než ostatní) je dobré v průběhu přehrávání lehce a plynule dvakrát třikrát zatočit, abyste měli jistotu, že se skladba přehraje celá. 


1. Pavel Dobeš - Hradecká zima


Oblíbeného českého písničkáře Pavla Dobeše si lidé díky jeho nezaměnitelnému projevu často spojují s Ostravou, svůj domov však našel už ve druhé polovině osmdesátých let v Hradci Králové, kde žije dodnes. Poetiku života v Hradci pak otiskl i do písně Hradecká zima.


2. Votroci - vysvětlení původu přezdívky


Přezdívka Votroci jde s hradeckými ruku v ruce už od nepaměti. Kdy a za jakých okolností toto spojení vzniklo? Na to odpovídá historik Ludvík Domečka, který po rozhovorech s pamětníky přišel v roce 1936 s úsměvným vysvětlením.


Text namluvil Ondřej Malý.


3. David Vávra - báseň Vertex


Rozpadlá továrna Vertex v centru Hradce ve druhém desetiletí 21. století opět ožila. Prach a liduprázdné prostory zaplnily barvy a knihy. Autorem přestavby industriálního prostoru na centrum vzdělávání a kultury je herec a architekt David Vávra. Největší překvapení však návštěvníka čeká až na střeše - kde vedle švitořících ptáků pokojně podřimuje velryba.


Báseň namluvil David Vávra.


4. První zápas Hradce Králové v nejvyšší fotbalové lize


Fotbal má v Hradci Králové bohatou historii. Současný prvoligový klub FC Hradec Králové byl založen pod názvem SK Hradec Králové už v roce 1905. Zlatá éra hradeckého fotbalu přišla však ve druhé polovině padesátých a počátkem šedesátých let, kdy klub (tehdy nesoucí název Spartak) nejenže v roce 1955 poprvé postoupil do nejvyšší československé fotbalové ligy, ale o pět let později ji dokonce vyhrál. Díky tomu je Hradec Králové už navždy zapsán v české fotbalové historii jako mistrovský klub. Slavné období pak završilo otevření nového Všesportovního stadionu (pro který se vžila přezdívka “Pod lízátky”) a pohárové tažení Evropou, kde Hradečtí Votroci dokázali na domácí půdě remizovat se slavnou Barcelonou 1:1.


5. Josef Bek - vyprávění oblíbeného herce


Během své bohaté herecké kariéry ztvárnil Josef Bek (1918-1995) přes sedmdesát filmových rolí, další stovky pak v divadle či televizních pořadech. Dodnes ho každé Vánoce sledují stovky tisíc diváků v nestárnoucí komedii Hrátky s čertem, kde hraje vysloužilého vojáka Martina Kabáta. Po slavném rodákovi, který se narodil jako nedonošené miminko a nedostával tak moc naději na přežití, je v Hradci Králové pojmenována i jedna z ulic.


6. Gočárovo schodiště a ohlasy dobového tisku


O stopách Josefa Gočára v Hradci Králové se učí dodnes. Slavný architekt proměnil na začátku 20. století krajské město ve výkladní skříň moderní architektury, díky čemuž získal Hradec prestižní přívlastek Salon republiky. Ne každá stavba se však setkala se vřelým přijetím veřejnosti. Příkladem je schodiště propojující Velké náměstí s ulicí Komenského, které sice z architektonického hlediska daleko předběhlo dobu, v době vzniku však budilo mezi místními vášně natolik, že na účet stavby začaly vznikat různé urážlivé básně a říkanky. 


7. Karel Čapek - záznam z divadelní hry R.U.R.


Věděli jste, že slovo “robot” poprvé na celém světě veřejně zaznělo v Hradci Králové? Informace o odložení světové premiéry divadelní hry R.U.R. Karla Čapka v pražském Národním divadle se k hradeckému spolku Klicpera vůbec nedostala a tak si hradečtí ochotníci 2. ledna 1921 nevědomě připsali prvenství v použití Čapkem vymyšleného slova robot. Pro samotného autora muselo jít o zvláště osobní symboliku, neboť v Hradci Králové v mládí čtyři roky studoval a po jeho smrti mu město (přesně 99 let od vydání R. U. R.) udělilo čestné občanství.


8. Zuzana Navarová - píseň Orlice

 

Folková skladatelka, textařka a jedna z nejosobitějších českých zpěvaček se narodila 18. června 1959 v Hradci Králové. Zuzana Navarová působila v českých vodách folkové hudby v době normalizace jako úkaz. Ačkoliv se se svou skupinou Nerez nikdy nestala naplno součástí hlavního proudu, nadčasovost jejích písní stále objevují noví fanoušci i desítky let po jejich vzniku. Zuzana Navarová bohužel zemřela v roce 2004 po dlouhém boji s rakovinou prsu.

 

9. Malá vodní elektrárna a jez Hučák

 

Málokteré město se může pochlubit fungující vodní elektrárnou ve svém centru. Secesní Malá vodní elektrárna stojící nad jezem Hučákem na řece Labe je navíc architektonickou perlou, která dává tvář celému okolí nedalekého soutoku Labe a Orlice.

Text namluvil David Vávra.

 

10. Josef Štolba - Na letním bytě

 

Rozverná veselohra hradeckého rodáka Josefa Štolby Na letním bytě se odehrává v lázeňském městečku, kde se hovorná matka snaží najít ženicha pro své dvě dcery. Hra Na letním bytě se v době svého vzniku (1899) stala mimořádně populární a zejména ochotnické spolky ji sehrávaly po několik následujících dekád.

Záznam ze stejnojmenné rozhlasové hry.

 

11. Dagmar Andrtová Voňková - píseň Makovice

 

Narodila se v roce 1948 v Hradci a dodnes je Dagmar Andrtová-Voňková světově uznávanou kytaristkou. V dobách komunistického režimu byla součástí volného sdružení umělců Šafrán. Její hudba je silně ovlivněna prvky lidového folkloru. Dagmar Andrtová-Voňková je známá také uměním experimentovat, kdy na kytaru hraje například za pomoci smyčců.

 

12. Gustav Dvořák - báseň Velký rynk

 

Gustav Dvořák byl významnou osobností východočeského divadelnictví. Počátkem 20. století spoluzakládal Dramatické sdružení Tyl a v následujících letech režíroval přes 150 inscenací a ve tří stovkách sám hrál. Jeho báseň Velký rynk popisuje život v Hradci začátkem 20. století. Poznáte, které stavby těší místní i dnes a které se již ztratily v čase?

Báseň namluvil Ondřej Malý.

 

13. Josef Rosenzweig-Moir - Písnička, kterou jsem si zpíval v Máji

 

Český anarchistický básník židovského původu strávil v Hradci studentská léta a stal se (stejně jako Karel Čapek) členem studentského spolku Mansarda. Pár let poté vydal sbírku básní Když zpívá mládí s básní Písnička, kterou jsem si zpíval v Máji, v níž se vrací k Hradci Králové a jeho milostným pokušením. Kvůli židovskému původu byl za druhé světové války deportován do koncentračního tábora Auschwitz, kde 12. října 1944 zemřel.

Báseň namluvil Ondřej Malý

 

14. Divadelní festival Regiony

 

Každý rok se koncem června promění ulice Hradce Králové v divadelní scénu. Divadelní festival Regiony láká do města tisíce návštěvníků. Největší divadelní přehlídka v České republice je přitom svátkem nejen pro milovníky současného umění, ale i místní obyvatele, kteří se mohou těšit na průvody, inscenace či koncerty pod širým nebem.

 

15. Jaroslav Durych - báseň Pasačka

 

Významný český katolický prozaik, básník a lékař Jaroslav Durych se narodil v roce 1886 v Hradci Králové. V meziválečném období vytvořil rozsáhlý soubor básnických, prozaických a teologických děl. Kvůli svému náboženskému zaměření mu nebylo umožněno publikovat v období Protektorátu Čechy a Morava ani za komunismu. Zemřel v ústraní roku 1962 v Praze.

 

16. Václav Kliment Klicpera - básnický Vzkaz budoucím pokolením

 

Hradecký humanitní profesor, učitel Karla Jaromíra Erbena nebo Josefa Kajetána Tyla. Dramatik Václav Kliment Klicpera je s s Hradcem Králové spojen nesmazatelným kulturním odkazem, jeho jméno dnes nese nejvýznamnější hradecké divadlo. Jeho básnický vzkaz budoucím pokolením byl při rekonstrukci zabudován do kupole hradecké Bílé věže.

Báseň namluvil Ondřej Malý

 

17. Jiří Červený - O panu kanovníkovi

 

Básník, skladatel, kabaretiér a známý český humorista. Jiří Červený se narodil roku 1887 v Hradci Králové. Během studentských let spoluvytvářel hradecký literární spolek Mansarda, z dob jeho života ve východních Čechách vznikl také soubor skladeb Hradecké písničky. V Praze později založil vyhlášený kabaret Červená sedma. Byl aktivním šansoniérem a hudebním skladatelem, během svého života složil na čtyři stovky písní.

Báseň namluvil Arnošt Goldflam

 

18. Mountfield HK - oslavy zisku prezidentského poháru

 

Cesta hradeckého hokeje na republikové výsluní byla dlouhá a trnitá. Napevno se Hradec usadil v nejvyšší hokejové lize až v roce 2013. O sedm let později se hradečtí hokejisté jako vůbec první český tým v historii dokonce probojovali až do finále hokejové Ligy mistrů. V roce 2022 pak oslavili zisk Prezidentského poháru za vítěztví v základní části nejvyšší hokejové ligy.

 

19. Vladimír Preclík - dadaisticko-esejistický komentář o soše, kterou nelze spatřit

 

Jméno hradeckého rodáka Vladimíra Preclíka je v prostředí (nejen) českého sochařství skutečným pojmem. Během svého života vytvořil Preclík přes 800 soch a napsal dvanáct knih. V roce 1967 byl mezinárodní porotou vybrán mezi 50 nejvýznamnějších sochařů světa. Ve stejném roce byl Preclíkův čtyřmetrový strom života představen na světové výstavě EXPO v Montrealu po boku děl malíře Pabla Picassa. Jeho dílo je zastoupeno ve všech krajských galeriích v České republice i v muzeích po celém světě.

Text namluvil Arnošt Goldflam

 

20. Michal Horák - píseň V 7:25

 

Že se i běžná ranní cesta autobusem do školy může stát motivem chytlavé písně, dokázal mladý hradecký muzikant Michal Horák. Vycházející hvězdu ocenili fanoušci Zlatým slavíkem v kategorii Objev roku za rok 2021.


Realizace hradeckého Poesiomatu proběhla díky finanční podpoře města Hradec Králové, společnosti VAK stavby spol. s.r.o., GIST, s.r.o., SEZAKO Prostějov s.r.o., Vodovody a kanalizace Hradec králové, a.s., Královehradecká provozní, a.s. Speciální poděkování patří také Českému rozhlasu Vltava za poskytnutí rozhlasových nahrávek a Královehradeckému architektonickému manuálu (KAM) za poskytnutí nahrávky s dobovým komentářem.

Města: Ondřej Kobza
spolupráce: Michal Šanda, Barbora Čižinská, Michal Kalivoda, Michal Rataj, Michaela Mrázová, Martin Šeda
realizace: 11. 4. 2022
místo: Tylovo nábřeží, Hradec Králové