Václavské náměstí

Václavské náměstí. Jeviště českých dějin. Náměstí, kde byla v roce 1918 poprvé nahlas vyhlášena Československá republika. Místo, kde v únoru 1948 komunisté ohlásili převzetí moci. Památný prostor, kde položili nejvyšší oběť v boji proti totalitě Jan Palach a Jan Zajíc. Centrum dění, které vedlo k pádu čtyřicetileté totality v listopadu 1989.

Poesiomat na Václaváku vypráví příběh zásadního místa pro český národ. Posluchači se mohou těšit na dvacet unikátních skladeb spojených s historií i současností. Poesiomat odvypráví příběh jednoho z nejvýznamnějších míst české historie za pomocí úryvků z povídek, historických reportáží, písní a básní. 

Poesiomat nabízí proslov, kterým byla na Václavském náměstí vyhlášena Československá republika v roce 1918, autentický záznam projevu Klementa Gottwalda začínající slovy „Právě se vracím z hradu” z února roku 1948, poslední slova Jana Palacha nebo záznam z projevu Václava Havla a vůbec první zpěv Marty Kubišové na veřejnosti po 20 letech zákazu vystupování v listopadu 1989.


Vedle autentických záznamů recituje poetické mluvítko také básně Vítězslava Nezvala, Karla Šiktance a Františka Halase z prostředí Václavského náměstí, zpívá svatováclavský chorál a oblíbené dětské písně z Divadla Semafor či vypráví povídku Jaroslava Haška. Režisér a publicista pan Josef Vomáčka se pro Poesiomat rozpovídal o životě na Václaváku v průběhu 20. století a historik umění Richard Biegel zase povyprávěl o architektonických proměnách náměstí a okolních ulic od Karla IV. do současnosti.


Poesiomat na Václavském náměstí vznikl díky finanční podpoře Magistrátu města Prahy ve výši 250 tisíc korun a Městské části Prahy 1, která přispěla 30 tisíc korun.