Mladá Boleslav

Mladá Boleslav. Město na řece Jizeře, město nerozlučně spjaté s automobilovou tradicí v českých zemích, v dobách reformace díky aktivitě Jednoty bratrské nazývané "bratrským Římem". Poesiomat v Mladé Boleslavi tak nejenže reflektuje automobilovou tradici v podobě vyprávění historika Karla Herčíka o začátcích firmy Laurin a Klement či ukázky ze známého díla Dědeček automobil od Adolfa Branalda, ale vzpomíná také na Jednotu bratrskou slovy dobového kronikáře Jana Kezelia Bydžovského a nabízí úvahu biskupa Jednoty bratrské o rozdílech v jazyce českém v Čechách a na Moravě.


Mladá Boleslav je také rodištěm Františka Gellnera. Posluchači si tak mohou vyslechnout výběr z jeho básní a vzpomínky Gellnerových současníků na jeho mládí či poslední měsíce, které prožil v Mladé Boleslavi těsně před narukováním do světové války a následné smrti.


Vedle literárních témat nabízí Mladoboleslavský Poesiomat také písně hudebních uskupení spojených s městem nad Jizerou: první reggae kapelou v Česku s názvem Švihadlo, známého dětského sboru Paprsek a Pražského výběru, jehož dva členové Michael Kocáb a Vilém Čok jsou s Boleslaví celoživotně spjati.


Posluchači se mohou těšit také na zajímavosti v podobě receptu na místní specialitu dobrovické řepánky, povídání o ptactvu žijícím na nedaleko protékající řece Jizeře nebo vzpomínky mladoboleslavského chartisty a významného dirigenta Miroslava Jirounka.


Na realizaci Poesiomatu se podílela celá řada mladoboleslavských institucí: od knihovny přes muzeum či Gymnázium Dr. Josefa Pekaře až po Český svaz ochránců přírody Klenice a Magistrát města Mladá Boleslav.


Svůj hlas Poesiomatu propůjčili herci Městského divadla Mladá Boleslav a Divadýlka na dlani.


Poesiomat v Mladé Boleslavi vznikl díky finanční podpoře města Mladá Boleslav.