Letiště je metaforou pro moderní náměstí. Jde o místo setkávání, obchodu, spočinutí, interakce. Prostor letiště vnímáme jako svébytný druh veřejného prostoru. A proto jsme potěšeni, že právě Letiště Václava Havla Praha se stalo první institucí svého druhu na světě, který představilo svůj vlastní Poesiomat - periskop do českých kulturních dějin.
Poesiomat na Letišti Václava Havla Praha nabízí 20 skladeb, které cestujícím představí různé významné české osobnosti ze světa kultury, politiky či sportu. Návštěvníci si tak poslechnou životní příběhy Václava Havla, Milana Kundery, Karla Čapka, Antonína Holého, Milady Horákové, Elišky Junkové, Jaroslava Seiferta, Josefa Bicana a mnoha dalších osobností či příběh o vzniku legendárního plzeňského ležáku nebo světoznámé písně Škoda lásky.
Hlavním jazykem Poesiomatu na Letišti Václava Havla Praha je angličtina, svůj hlas Poesiomatu propůjčili britský novinář a zpravodaj BBC Rob Cameron a redaktorka Českého rozhlasu Ruth Fraňková. Vedle angličtiny Poesiomat recituje a zpívá i ve francouzštině, němčině či španělštině.
Poesiomat přitom není jediným novým hravým prvkem v relaxační zóně letiště, jež se nachází v prostorách Terminálu 2 u odletových bran s označením C. Spolu s Poesiomatem jsme do relaxační zóny instalovali také originální šachové stolky, které jsou speciální tím, že nabídnou i kompletní sadu figurek.
Odhalení Poesiomatu a šachových stolků na Letišti Václava Havla Praha symbolicky navázalo na umístění pian, která jsou k dispozici na Terminálech 1 a 2 od roku 2013.