Veselí nad Moravou

Poesiomat je kulturní periskop a kde jinde by měl periskop vyvěrat ze země, než u vodní cesty. A to přímo u jedné z nejodvážnějších vodních staveb 20. století; u Baťova kanálu. První "vodní" Poesiomat zároveň přibližuje specifickou atmosféru a historii Veselí nad Moravou skrze rozmanitý výběr zvukových stop od hudby až po sesbíraná vyprávění pamětníků.

Jedním z hlavních témat je samozřejmě Baťův kanál, u něhož se samotný Poesiomat ve veselském přístavišti nachází. Mezi nahrávkami tak naleznete něco málo z jeho historie, ale také třeba autentické záznamy projevů Tomáše i Jana Antonína Bati. K nim se vztahuje také hymna města Bataypora v Brazílii. Odkazuje jednak na Jana Antonína, zakladatele tohoto města a zároveň na Jindřicha Trachtu, veselského obyvatele, který se stal prvním starostou tohoto města. V doslovném překladu dokonce název města znamená “Baťova dobrá voda”, takže se příhodně vztahuje také k tématu vody, které prostupuje i několik dalších skladeb, jako je třeba “Modlitba za vodu” složená na text Jana Skácela.

Kromě Jana Skácela zaznívají také verše Jaroslava Seiferta nebo Oldřicha Mikuláška, jehož navýsost oblíbeným motivem je víno, jenž je tak neodmyslitelně spjato s celým zdejším regionem. Vinař Tomáš Zbořil z místního vinařství Dog in Dock popisuje degustaci Rulandského bílého, zdejší typické odrůdy. Své místo dostává samozřejmě i místní výrazná folklorní tradice díky skladbám Cimbálové muziky Radošov. 

Poslechnout si můžete také úryvek z knihy Srdce Evropy od Pavly Horákové, která tuto knihu napsala podle vzpomínek své prababičky, někdejší obyvatelky Veselí. V neposlední řadě se objevuje také Fred Sersen, který se z Veselí dostal až do Hollywoodu, kde se stal významným tvůrcem vizuálních filmových efektů, za něž dokonce získal prvního Oscara v dějinách této kategorie prestižních filmových cen. 

Poesiomat u Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou byl slavnostně odhalen u příležitosti zahájení plavební sezóny 30. dubna 2024. Realizace projektu se uskutečnila díky podpoře o.p.s. Baťův kanál a města Veselí nad Moravou.