Praktické informace
Poesiomat se rozmluví a rozezpívá poté, co zatočíte (ideálně čtyřikrát až pětkrát) klikou. Tlačítkem poté vyberete skladbu podle svého přání. Na jedno natočení zvládne Poesiomat hravě celou báseň. V případě písniček a delších skladeb je dobré v průběhu přehrávání lehce a plynule dvakrát třikrát zatočit, abyste měli jistotu, že se skladba přehraje celá.
Přejeme Vám příjemný poslech!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Seznam skladeb
1. Karel Čapek - básnické počátky
Karel Čapek během svého života získal uznání za vynikající překlady zejména francouzské moderní poezie. Možná menší povědomí veřejnost má o jeho vlastních básnických dílech. První dochované básnické pokusy se datují už k roku 1904, kdy bylo Karlu Čapkovi pouhých 14 let. Ukázka z Poesiomatu pochází ze sbírky Druhá láska, kterou Karel Čapek napsal v necelých 16 letech.
2. Guillaume Apollinaire
Jeden z nejslavnějších básníků své doby, prozaik, dramatik, propagátor kubofuturismu. Guillaume Apollinaire, Francouz s polskými předky, vášnivý cestovatel, anarchista, jehož život předčasně ukončila epidemie španělské chřipky teprve ve 38 letech. Jednu z jeho nejslavnějších básní Pásmo do češtiny poprvé přeložil Karel Čapek. Jeho bratr Josef pak dílo doplnil sérií linorytů.
3. Arthur Rimbaud
Božský rošťák. Básník, který stihl svou tvorbou mezi 16 a 21 lety položit základy moderní světové poezie. Slavnou báseň Ma bohême lidé znají především ve dvou překladech: Má bohéma od V. Nezvala a Mé bohémství od Karla Čapka.
4. Tomáš G. Masaryk
Unikátní dobový záznam projevu prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka, který pronesl v audienční síni Pražského hradu v roce 1931.
5. Karel Čapek - Pravda vítězí I
Pravda vítězí v životě a díle TGM. Jediná autentická nahrávka hlasu Karla Čapka pochází ze 14. dubna roku 1938. Ačkoliv se český literát mikrofonu celý život vyhýbal, výjimkou se stal projev na počest jeho dlouholetého přítele, prvního československého prezidenta T.G. Masaryka.
6. Karel Čapek - Pravda vítězí II
Pravda vítězí v životě a díle TGM. Jediná autentická nahrávka hlasu Karla Čapka pochází ze 14. dubna roku 1938. Ačkoliv se český literát mikrofonu celý život vyhýbal, výjimkou se stal projev na počest jeho dlouholetého přítele, prvního československého prezidenta T.G. Masaryka.
7. Ferdinand Peroutka
Jeden z nejvýznamnějších novinářů a publicistů české historie. Ferdinanda Peroutku pojilo s Karlem Čapkem velmi blízké přátelství a spisovatelova smrt jako by odstartovala období temna, které pro Peroutku představovaly roky strávené v koncentračních táborech a komunistický převrat na konci čtyřicátých let. Ani v emigraci však nelenil a jeho hlas promlouval díky vlnám Rádia Svobodná Evropa k posluchačům v Československu i nadále. Nahrávka pochází z 1. května 1951.
8. Hugo Haas
Legenda československého divadla i filmu a další člen blízkého okruhu Čapkových přátel. Také Huga Haase čekaly po Čapkově smrti těžké časy. Kvůli svému židovskému původu byl nucen emigrovat a do vlasti se už nikdy natrvalo nevrátil.
9. Osudové seznámení Karla Čapka s Olgou Scheinpflugovou
Jaké bylo první seznámení Karla Čapka s pozdější celoživotní partnerkou Olgou Scheinpflugovou? Psal se rok 1920 a třicetiletý Čapek nervózně přešlapoval před Švandovým divadlem, v jehož útrobách zanedlouho osloví o 12 let mladší herečku s tím, že pro ni píše roli. Vypráví sama Olga Scheinpflugová.
10. Člověče, proč nejsi ženatý
Karlu Čapkovi trvalo 15 let, než se rozhodl požádat Olgu Scheinpflugovou o ruku. Stalo se tak na dovolené v Itálii a Karel Čapek si k tomu sám pro sebe napsal dosud málo známou báseň. Ta mu možná dodala potřebnou odvahu ke spontánnímu činu. Podle pozdějších vzpomínek Olgy byl Čapek tak nervózní, že ji požádal o ruku anglicky.
11. Jak se co dělá
Spisovatel, dramatik, překladatel, novinář. Interdisciplinární rozsah činnosti Karla Čapka je dodnes obdivuhodný. Své tvůrčí zkušenosti pak promítal i do sérií (prů)povídek Jak se co dělá. Samozřejmě vždy s humorem sobě vlastním.
12. Zahradníkův rok
Karel Čapek byl mužem mnoha zájmů a právě ve Strži se jedno z nich přelilo v upřímnou vášeň - zahradnictví. Do péče o zahrádky přitom rád zapojoval i své přátele z uměleckých či intelektuálních kruhů.
Starší bratr Josef byl nejen vynikajícím malířem, spolu s Karlem je také podepsán na řadě děl. Jedním z nich je i alegorické drama Ze života hmyzu, ve kterém se autoři promítají svou kritiku společnosti, kde jednotlivci upřednostňují především své vlastní sobecké zájmy.
14. Měl jsem psa a kočku
Prakticky každou svou vášeň nebo koníček dokázal Karel Čapek tematicky promítnout i do své tvorby. Výjimkou nebyli ani domácí mazlíčci, díky čemuž později běhalo po československých zahradách tisíce Dášeňek a Pudlenek.
15. Dášeňka
Prakticky každou svou vášeň nebo koníček dokázal Karel Čapek tematicky promítnout i do své tvorby. Výjimkou nebyli ani domácí mazlíčci, díky čemuž později běhalo po československých zahradách tisíce Dášeňek a Pudlenek.
16. Foxteriér
Jaké zvuky se skrývají za řádky štěněčího života v Dášeňce?
17. Zelení hájové
Známá lidová píseň byla oblíbenou skladbou obou bratří Čapků. Karlu Čapkovi ji dokonce hráli nad hrobem. Nahrávka pochází z USA z roku 1942, hlas patří světoznámé české operní pěvkyni Jarmile Novotné, kterou na klavír provází sám dřívější i pozdější ministr zahraničí Jan Masaryk.
18. Nad hrobem Karla Čapka
Smrt Karla Čapka v době plné beznaděje a předzvěsti blížícího se temna na konci roku 1938 byl symbolickou černou tečkou za období bezmála dvaceti let vývoje mladé demokratické společnosti. Skon největšího českého literáta své doby však také odhalil charakter lidí a institucí, se kterými spolupracoval. Někteří se s ním ani nerozloučili, tehdejší vedení Národního divadla nepřipustilo ani vyvěšení černé vlajky. Organizaci pohřbu na konec vzala na svá bedra katolická církev, nad hrobem pak promluvili jeho nejvěrnější přátelé. Na dobovém záznamu hlas Ferdinanda Peroutky.
19. Olga Scheinpflugová - Stesk
“Ne, Ty´s nemohl žít pro tento řev
válečných politiků a netasených zbraní (..)”
Kdo dostane do rukou sbírku básní Stesk od Olgy Scheinpflugové, nepotřebuje k němu další komentář. Láskyplné vzpomínky, snaha o vyrovnání se smrtí milované osoby, melancholie i střízlivý popis drsné realiry.
20. Karel Steinbach
Jako poslední z generace Pátečníků a z blízkého okolí Karla Čapka vydechl 31. prosince 1990 v New Yorku lékař a porodník Karel Steinbach. Dožil se 96 let a za svůj nesmírně bohatý život zanechal výraznou stopu v Československu i USA. Prvorepublikový elegán, který byl nucen strávit polovinu života v emigraci, vzpomíná na svého dobrého přítele z dob rozkvětu státu.