Pirkštejn

Vítejte na Pirkštejně. Na místě, které vybudovaly a vybraly si za své sídlo osobnosti, jež se staly důležitou a státotvornou součástí českých dějin. Zakladatelem Pirkštejna byl Jindřich z Lipé, šlechtic evropského významu a životní partner dvakrát ovdovělé české a polské královny Elišky Rejčky. Zhruba o sto let později, v polovině 15. století, byl hradním pánem Hynce Ptáček z Pirkenštejna. Šlechtic s obrovským politickým talentem, nejvyšší hofmistr českého království a vůdce kališnických stavů v období po husitských válkách, na jehož práci navázal po Hynceho náhlé smrti v Ratajích jeho mladší následovník Jiří z Poděbrad.

Hrad Pirkštejn znají i diváci díky oblíbené filmové pohádce Princ Bajaja, odkud hlavní hrdina příběhu pochází. Instalací Poesiomatu se Pirkštejn stal vůbec prvním hradem na světě, který se může pochlubit svou vlastní "mluvící kovovou rourou". Dramaturgii pirkštejnského Poesiomatu tvoří skladby související s historií hradu, jeho osobností a celého regionu Posázaví. Doplněna je také o díla známých českých autorů minulosti a současnosti.

Praktické informace: Poesiomat se rozmluví a rozezpívá poté, co alespoň čtyřikrát zatočíte klikou. V průběhu přehrávání můžete dobíjet energii pomalým točením, aby se skladba přehrála celá.

Poesiomat Vám přeje příjemný poslech!

Města: Ondřej Kobza
spolupráce: Michal Šanda, Michal Kalivoda, Max Záruba, Michaela Mrázová, Martin Šeda, Jiří Lábus, Lenka Krobotová, Ota Kmínek, Robert Novotný,