Vrchlabské centrum zdobí od pondělí 14. března Poesiomat. Kovová roura po zatočení klikou nabídne například zvukovou stopu z filmu Hoří, má panenko, zvuky Labe nebo záznamy medailových olympijských jízd místních rodaček Karolíny Erbanové a Evy Samkové. A právě zlatá olympijská snowboardistka se za doprovodu dětí místní základní školy ujala slavnostního odhalení.
“Na Vrchlabí nedám dopustit. Po Praze je pro mě nejdůležitějším městem Vrchlabí,” zazněl hlas režiséra Miloše Formana prostranstvím před kostelem sv. Vavřince. “Toto náměstí nedávno prošlo komplexní renovací a má potenciál k vhodnému skloubení bohaté historie s tradičním i moderním uměním,” uvedl k umístění nové atrakce starosta Vrchlabí Jan Sobotka.
Poesiomat stojí vedle připomínky někdejšího vodního náhonu, kterým dnes opět protéká voda z Labe. Slavná česká řeka se v Poesiomatu objevuje hned v několika motivech. “Ať už jde o zvuky Labského vodopádu a Labe vtékající do hamburského přístavu či báseň od Jaroslava Vrchlického namluvenou Davidem Vávrou,” přiblížil autor Poesiomatu Ondřej Kobza.
Dramaturgie každého Poesiomatu podle Kobzy vzniká vždy ve spolupráci s místními institucemi tak, aby co nejlépe vystihovala společenský, kulturní či přírodní význam města. “Poesiomat je symbolickou pamětní deskou místa. U Vrchlabí navíc velmi rozmanitou,” dodal Kobza.
“Projekt Poesiomat znám a byla jsem nadšená z nápadu, že byjeden mohl stát i ve Vrchlabí,” prohlásila Eva Samková při představení Poesiomatu ve svém rodném městě. “Podle mě nabízí geniální průřez různými tématy: od pohádek přes sportovní úspěchy nebo recept na kyselo až po hlášky z filmu Miloše Formana,” vyjmenovala. “A jsem samozřejmě poctěna, že můžu být jeho součástí, ačkoliv jsem to ani nečekala,” dodala s úsměvem.
Složení vrchlabského Poesiomatu si chválili i zastupitelé města. “Výběr je zodpovědný a různorodý. Obsahuje poesii i prózu. K tomu různé další jedinečné zvuky. Vše z minulosti i současnosti na nejrůznější témata,” okomentoval starosta Jan Sobotka, podle kterého je Poesiomat další zajímavostí, jež by mohla do centra přilákat návštěvníky. “Usilujeme o to, aby bylo naše město živé a pulsující pro místní obyvatele i turisty,” doplnil.
Umístěním Poesiomatu se Vrchlabí zařadilo k více než dvěma desítkám měst v Česku i zahraničí. Básně, literární útržky a další díla spojená s místem poslouchají lidé v Praze, Brně, Ostravě, ale i v Paříži, Dublinu či New Yorku. Letos na jaře se prvního Poesiomatu dočká také Hradec Králové.
Realizace vrchlabského Poesiomatu proběhla díky finanční podpoře města Vrchlabí. Speciální poděkování patří také Českému rozhlasu Vltava za poskytnutí rozhlasových nahrávek a Evě Samkové za symbolickou záštitu projektu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Playlist:
• Karel Halíř
Petr Iljič Čajkovskij
Houslový virtuos, rodák z Vrchlabí. Koncertoval v mnoha zemích v Evropě i v zámoří. Uplatnil se rovněž jako skladatel. Premiéroval houslový koncert P. I. Čajkovského. Jeho jméno nese zdejší Základní umělecká škola a každoročně se na závěr Vrchlabského hudebního léta koná koncert Hommage à Karel Halíř.
• Zvuky Labe
Poslechněte si, jak zní tato řeka na Labském vodopádu a jak na konci své 1904 km pouti ústí do Severního moře. Labe, které pramení nedaleko na Labské louce a teče skrz Vrchlabí, protéká otevřeným historickým náhonem na náměstí Míru, u kterého ční i tento Poesiomat.
• František Tryzna z Benecka
Vo statečný přásteunici
Lidový vypravěč ze sousedního Benecka. Povídka o kurážné Anče vykresluje zdejší život v Krkonoších typickým folklorním způsobem.
• Jak Trautenberk lovil v Krakonošově revíru
Marie Kubátová
Spisovatelka. Vrchlabí se jí stalo na dlouhá léta domovem. Je autorkou řady knih pro děti i dospělé čtenáře. Pohádkový televizní seriál Krkonošské pohádky vyhrál v roce 2013 diváckou anketu o nejlepší večerníček.
• Recept na Kyselo
Miloš Gerstner
Místní rodák, pedagog, etnograf, folklorista. Odborný pracovník Krkonošského muzea. Při příležitosti 85. narozenin mu bylo uděleno čestné občanství města Vrchlabí. Je autorem publikace Krkonošská kuchařka aneb Hory dávají chléb.
• Karel Šebek
Má kostra jedoucí na kole
Básník, surrealista. Značnou část života prožil v psychiatrických léčebnách, byl inspirován fantaziemi schizofreniků i jinak duševně nemocných. Mimo jiné se účastnil na výzkumu účinků LSD. Pětadvacetkrát se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Stal se legendou, surrealisté a mnoho dalších umělců a příznivců jej považují za nejprokletějšího českého básníka naší doby. Část života strávil ve Vrchlabí. Z tohoto regionu pocházel. Od 11. 4. 1995 je nezvěstný.
• Jaroslav Vrchlický
Labe
Spisovatel, básník a dramatik. Báseň Labe byla otištěna roku 1888 ve svazku Polabí monumentálního reprezentativního díla z nakladatelské produkce Jana Otty Čechy.
• Škoda 1203
Nejslavnější užitkový vůz v tehdejším Československu. Vyvinut byl v Automobilových závodech Vrchlabí. Sériová výroba tady začala 5. 6. 1968 a trvala do roku 1981. Pak pokračovala ve slovenské Trnavě a později v nedalekém Žacléři.
• Kristian Lukeš
Kramářská píseň
Chalupník z blízkých Dolních Štěpanic. Kramářská píseň pochází z jeho rukopisného zpěvníku.
• Z deníku Anny Frankové
Vrchlabský rodák Victor Kugler pomáhal v Amsterodamu od července 1942 do srpna 1944 v utajování rodiny Frankových. Události sepsala do svého deníku dívka Anne, zavražděná roku 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Po válce se Deník Anne Frankové stal světovým bestsellerem a patří k základním textům o holocaustu.
• Antonio Vivaldi
Čtvero ročních období
Vrchlabí bylo sídlem panství hraběte Václava Morzina. Rod pocházel z Itálie (Furlánska). V nedalekých Benátkách se narodil a žil věhlasný skladatel Antonio Vivaldi. Pro Morzinovu vrchlabskou zámeckou kapelu složil několik koncertů, z nichž nejslavnějším je Vivaldiho cyklus houslových koncertů, Čtvero ročních dob.
• Chinaski - Vrchlabí
Michal Malátný
„Začal jsem ji psát na cestě autem z koncertu ve Vrchlabí a během hodiny a půl jsem měl text napsaný,“ prohlásil o této písni frontman skupiny Chinaski.
• Eva Samková ZOH 2014
Narodila se roku 1993 ve Vrchlabí. Ve snowboardcrosu získala na Olympijských hrách v Soči 2014 zlatou medaili a v Pchjongčchangu 2018 bronz. V roce 2019 se stala i mistryní světa.
• Zbyněk Hejda
Máchovská variace
Básník, signatář Charty 77 z nedalekého Hradce, který v mládí s oblibou jezdil lyžovat do Vrchlabí. Za své neohrožené občanské postoje byl vyznamenán Cenou ÚSTR za svobodu, demokracii a lidská práva. Za sebrané literární dílo, vydané roku 1996 pod všeříkajícím názvem Básně, obdržel Cenu Jaroslava Seiferta.
• Josef Štefan Kubín
Získaná husa
Spisovatel, etnograf, sběratel lidových vyprávění. Poudačka o získané huse je z knihy Lidové humorky, vydané roku 1948.
• Konstantin Biebl
U pramene
Avantgardní básník a prozaik lyrické, snové orientace, člen Devětsilu a surrealistické skupiny. Sbírka, kterou vstoupil do národního povědomí, má název S lodí, jež dováží čaj a kávu. Inspirovaná je jeho pobytem na Jávě, Ceylonu a Sumatře. Oproti tomu báseň o prameni Labe má inspirační zdroj ryze tuzemský.
• Škodovka
Anonym
• Karolína Erbanová
ZOH 2018
Narodila se roku 1992 ve Vrchlabí. Na Olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018 získala bronzovou medaili v rychlobruslařském sprintu na 500 m. Je dvojnásobnou bronzovou medailistkou z mistrovství světa 2015 a mistryní Evropy 2017. Po ukončení rychlobruslařské kariéry se věnuje lednímu hokeji.
• Miloš Forman
Hoří, má panenko
Komedie o provinčním hasičském plese, utrápené volbě královny krásy, rozkradené tombole a výmluvném mlčení starců. Legendární scény z tohoto filmu Miloše Formana byly natočeny ve zdejším kulturním domě. Premiéra se odehrála 15. 12. 1967.
• Karel Václav Rais
V Bělidle
Český prozaik s regionálním zaměřením na Podkrkonoší. V kapitole V Němcích z knihy Ze vzpomínek, vydané roku 1922, se vrací k době svého dětství, kdy žil rok ve Vrchlabí a chodil tu do školy, aby se v rámci tzv. handlu naučil německy. Tato škola dodnes stojí na tomto náměstí.