Uprostřed jednoho z tisíců jihočeských rybníků ů stojí stavba jako žádná jiná. V hladině vody se odráží sytě červený zámeček, jehož romantický půvab vábí běžné návštěvníky, turisty, ale i filmaře už desítky let.
Dramaturgie Poesiomatu na Červené Lhotě nabízí výběr autorů, kteří spojili svůj život se zámkem a jeho okolím. Prostřednictvím díla bývalého kastelána Jiřího Holuba Zádušní mše za hraběnku vypráví příběh nuceného odsunu majitelů panství po druhé světové válce, úryvkem z historického románu deštenského kněze Bedřicha Kamarýta se zase dotýká pověsti o únosu zámecké paní čertem.
Součástí Poesiomatu jsou také hudební ukázka a vzpomínky na závěr života, který na panství Červená Lhota prožil významný evropský skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu. Pozornému posluchači Poesiomatu pak neujde také zajímavost, že nedaleká obec Deštná bývala dříve vyhlášeným lázeňským městem.
Pohádkový zámek Červená Lhota se především ve 20. století stal oblíbenou lokací filmařů. Významnou část dramaturgie Poesiomatu proto tvoří filmové téma: Poesiomat nabízí například oblíbené písně z pohádek Zlatovláska či O štěstí a kráse.
Poesiomaty u hradů a zámků vznikly s podporou Nadace PPF.